“Commesso fiorentino” to technika Dekoracyjna wykorzystująca tzw. pietre dure czyli Marmury i granity, stworzona specjalnie dla rodziny Medyceuszy do dekoracji ich Rodzinnego Mauzoleum Na tyłach kościoła San Lorenzo (Cappelle medicee) kaplic królewskich we Florencji.

To już przeszło 300 lat tradycji, działalności rzemieślników i umiejętnej pracy podtrzymywanej przez opificio delle pietre dure czyli dosłownie fabryki twardego kamienia. Cała masa drogocennych przedmiotów takich jak stoły, sekretarzyki, schowki na biżuterie oraz przedmiot o tematyce sakralnej to tylko niektóre przykłady tworzonych tutaj dzieł sztuki. część z nich możemy zobaczyć dzisiaj w muzeum Palazzo Pitti, Galleria degli Uffizi itd.

Historia

W okresie Renesansu ważny przedstawiciel rodziny Medyceuszy: Lorenzo de Medici, znany też jako Wspaniały, poświęcił się kolekcjonowaniu klejnotów, drogocennych wisiorów, broszek i wazonów wykonanych z marmuru. Wyrafinowane i rzadkie przedmioty których pochodzenie często było nieznane lub też określane jako odległe i nieznane, wytwarzane przez starożytne manufaktury..

Do dzisiaj zachowały się godne uwagi okazy z kolekcji Medyceuszy wyeksponowane w muzeum przedmiotów wykonanych ze srebra (Museo degli argenti) w pałacu Pitti. W tamtych czasach warsztaty florenckie nie zajmowały się jeszcze obróbka pewnych materiałów. Jednak kilka lat później książę Cosimo I sprowadził z Mediolanu do Florencji rzeźbiarzy wyspecjalizowanych w obróbce kryształu górskiego, z intencja rozpowszechnienia tej techniki we florenckich warsztatach. W 1588 roku Ferdynand I, syn Kosima I i trzeciego Wielkiego Księcia Toskanii, założył ostatecznie „Galerię Robót”, czyli pierwsze oficjalne laboratorium w całości poświęcone technice obróbki twardych kamieni, w którym zatrudniano miejscowych rzemieślników i mistrzów, a także mediolańczyków i obcokrajowcow.

Laboratorium wyspecjalizowało się w szczególności w technice “commesso”, dzięki czemu zasłynęło w całej Europie, produkując unikatowe i niespotykane egzemplarze, co w pewien sposób przyczyniło się do rozprzestrzenienia sławy Medyceuszy i ich kolekcji.

Commesso florenckie to mozaika wykonana z kamieni półszlachetnych, od lapis lazuli po jaspis, malachit, chalcedon, agat i niezliczoną ilość innych odmian. Wykorzystywana jest naturalna kolorystyka kamieni i tworzone sa luksusowe przedmioty wyposażenia i dekoracji wnętrz – różnego rodzaju: stoły, meble na drogocenne przedmioty, obrazy do powieszenia, szkatułki, chrzcielnice i relikwiarze itp.

Określenie “commesso” wskazuje właśnie na idealne połączenie różnych kawałków kamienia, w tzw. „kamienny obraz”, tak subtelne i stopniowo modulowane są odcienie kolorów i przejścia światłocienia, jakby przerabiane pędzlem.

Manufaktura florencka produkowała również przedmioty przeznaczone na europejskie dwory, z okazji ślubów lub specjalnych wydarzeń, w celu umocnienia sojuszy i porozumień politycznych.

Wyroby technika “commesso fiorentino“ w zaakredytowanych warsztatach sa produkowane do dzisiaj, nawet po wygaśnięciu medycejskiej gałęzi Wielkiego Księcia.

Jeśli zainteresowała was ta technika i chcielibyście uczestniczyć w darmowym pokazie, skontaktujcie sie ze mną!